خرید با استفاده از کارت ها بانکی

چهارشنبه,۲۵ام دی , ۱۳۹۲

برای خرید آنلاین از فروشگاه به کارت بانکی نیاز دارید و برای استفاده از کارت بانکی خود روی اینترنت مشخصات زیر را در دسترس داشته باشد:

شماره ۱۶ رقمی

شماره کارت (یک عدد ۱۶ رقمی) که بر روی کارت حک شده است (به صورت ۴ عدد ۴ رقمی)

رمز خرید اینترنتی یا رمز دوم

برای خرید آنلاین با استفاده از کارت بانکی خود اولین نکته مهم در اختیار داشتن رمز اینترنتی می باشد.

در اکثر بانک ها رمز خرید اینترنتی  با رمزی که شما هنگام استفاده از دستگاههای خود پرداز ATM وارد می نمائید متفاوت می باشد.  حتی این رمز با رمز اینترنت بانک که حساب خود را از طریق اینترنت چک می کنید، نیز متفاوت است.

در اکثر بانک ها زمانی که کارت خود را تحویل می گیرید، رمز خرید اینترنتی ندارید. برای فعال کردن رمز خرید اینترنتی یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

۱- اکثر بانک ها امکان تعریف رمز خرید اینترنتی را در دستگاههای ATM خود قرار داده اند. به دستگاه خودپرداز بانک خود مراجعه کنید. کارت خود را وارد کنید و بخش عملیات رمز را انتخاب کنید. در بخش رمز دوم یا رمز اینترنتی، رمز خود را تعریف کنید.

۲- به شعبه بانک خود مراجعه کنید و بگویید می خواهم رمز خرید اینترنتی دریافت کنم.

 CVV2

کد CVV2  به صورت یک عدد ۳ رقمی (و به ندرت ۳ رقمی) مانند شمارۀ ۱۶ رقمی حک شده روی کارت، بر پشت اکثر کارت ها حک شده است.  مثلاً روی کارت های بانک های ملت، صادرات، پاسارگاد، سامان، پارسیان و… به صورت یک عدد ۳ رقمی حک شده است . یا در برخی کارت های بانک ملی ۴ رقمی است.

cvv2

در برخی کارت های بانک تجارت، کد CVV2 به صورت رقم ۱۷، ۱۸ و ۱۹ بعد از ۱۶ رقم شماره کارت حک شده است.

تاریخ انقضاء

تاریخ انقضاء  روی اکثر کارت های بانکی حک شده است.  اگر روی کارت شما تاریخ انقضاء وجود ندارد، نگران نباشید. از عدد ۱۲ به جای ماه و از ۹۹ به جای سال انقضای کارت استفاده نمایید.

مشکلات احتمالی

سیستم پرداخت اینترنتی توسط بانک های عامل به گونه ای طراحی شده است که هم ایمن باشد و هم ساده و کمترین نیاز به راهنمایی را برای خریدار ایجاد نماید. اما با این وجود برخی اوقات ممکن است مسائلی در هنگام خرید اینترنتی به وقوع بپیوندد. مثلاً ممکن است در هنگام پرداخت شبکه بانکی قطع شود و پرداخت ناموفق انجام شود.

معمولاً بدترین حالتی که ممکن است به وقوع بپیوندد این است که پول از حساب شما کسر شود، ولی به حساب شرکت واریز نشود. اما نگران نباشیدُ، در این حالت معمولاً پول شما در حساب های حد واسط بانک است و نهایتا توسط بانک به حسا ب شما باز می گردد. منتظر بمانید و اگر تا ۷۲  ساعت پول به حسابتان برگشت نخورد، آنگاه با پشتیبانی سایت و یا بانک عامل پرداخت اینترنتی تماس بگیرید تا مغایرت برطرف شود.

 


 

برخی از مطالب بالا از سایت banki.ir برداشت شده است.